Şeker Bayramı ve Süslü Hediyelik Kalemler

Merhabalar,

 

Ramazan ayının son günündeyiz, bugün arife günü. Arife günü, evlerde bayram temizliğinin artık bitmiş olması gerektiği ve bayram yemeklerinin, enfes şerbetli tatlılarının yapımıyla geçen gündür.

 

Babamın işi dolayısıyla bir sene bayramı Erzurum’da geçirdik. Bütün bu güzellikleri de orada gördüm. Evimize gelen insanların ayakkabılarının kapıda nasıl yığıldığını ve bir türlü kim geldi, ne ara geldi, ne ara gitti anlayamayışımı, mutfağa girip çıktıkça ancak ayak üstü bir bardak çay içişimi annemin zar zor bir dilim böreği ağzıma tıkışını unutamam :) Nasıl bir kalabalıktı o.. Ne güzel bir kalabalıktı..

 

 

Velhasıl kelam, bayramın önümüzdeki senelerde de dopdolu geçmesini istiyorsak bayramın güzelliklerini çocuklara daha iyi öğretip onların da gelecekte istekle yaşatmalarını bekleyebiliriz. Ben de bu yüzden bayramda sizleri ziyerete gelen çocuklara da kolaylıkla yapabileceğiniz yukarıdaki süslü kalemleri hazırladım. Yapımını da burada sizlerle paylaşıyorum.

 

Malzemeler

 

  • 15 cm lastik misina
  • 15-20 adet farklı renkte inci veya cam boncuk (resimde gördüklerinizden iri olmasın)
  • 15-20 adet çivi

 

Yapımı

  • Öncelikle boncuklarınızı sırasıyla çivilere geçirip, çivilerin ucunu karga burnu ile kıvırıp halka yapın. (Eğer kaleminiz resimde gördüğünüz incelikteyse 15 adet boncuk yeterli oluyor ancak bir parça daha tombul kalemler için 19- 20 boncuk kullanmanız gerekir. )
  • Lastik misinanıza istediğiniz renk sırasıyla boncuklarınızı, halkalarından geçirin.
  • Boncukları, lastik misinanın iki ucundan tutarak ortasına doğru getirin, ve sıkıca birkaç kere düğümleyin.
  • Sağlamlığından emin olduktan sonra lastik misinanın fazlalarını kesin.
  • Hazırladığınız minik yüzükleri, kalemlere alt uçlarından giydirin, kalemleri cebimize tutturmaya yarayan mandallarının altına oturuncaya kadar itin. Güzel günlerde kullansın küçük misafirleriniz.

Herkese Mutlu Bayramlar :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !